Fizikalna medicina i rehabilitacija
Fizikalna medicina i rehabilitacija je specijalistička oblast medicine koja u lečenju primenjuje fizikalnu terapiju i vežbe. Termin "rehabilitacija" se odnosi na vraćanje pacijenta u zdravo i funkcionalno stanje, odnosno stanje pre bolesti ili povrede.
Fizikalna terapija podrazumeva različite fizikalne procedure (metode lečenja): laser, ultrazvuk, struje, magnet, uv-ic-bioptron lampe, parafin, peloid, kupke...Ove procedure se baziraju na raznovrsnim oblicima energije poput elektriciteta, svetlosti, zvuka, magnetizama, toplote, mehaničke energije itd.
Zahvaljujući sposobnosti ljudskog tela da apsorbuje tj. primi ove različite forme energije, u tkivima dolazi do pokretanja mehanizama, koji blagotvorno deluju i dovode do izlečenja.
Uprošćeno gledano, u pitanju su biostimulativni mehanizami koji se pre svega odnose na širenje krvih sudova, usled čega dolazi do značajnog poboljšanja cirkulacije. Pojačana cirkulacija dovodi do bolje ishranjenosti i vitalizacije tkiva, ali i eliminacije supstanci bola usled čega se ostvaruje analgetski efekat. Ovi mehanizmi su dragoceni u lečenju, a fizikalna terapija ih naglo aktivira i snažno stimuliše, što rezultuje brzim i uspešnim oporavkom i izlečenjem.
Fizikalna terapija se prvenstveno primenjuje u lečenju lokomotornog aparata (kosti, mišići, zglobovi, tetive, ligamenti) i nervnog sistema (periferni nervi i centralni nervni sistem), ali ima svoje mesto i u terapiji srčanih, vaskularnih i respiratornih bolesnika, lečenju steriliteta...
bolno rame spondiloza išijas bol i ukočenost u leđima bol u zglobovima
prelomi upala tetiva diskus hernija bol i ukočenost u vratu bol u mišićima
kontuzije fibromijalgija lumbago priprema za inseminaciju sterilitet kod žena
istegnuća teniski lakat petni trn trnjenje u rukama i nogama sportske povrede
iščašenja reumatizam artroza priprema za vantel. oplodnju zapaljenje tetiva
uganuća bol u stopalu neuralgija sindrom karpalnog tunela bol u kuku i kolenu
|